Wzgórze zamkowe

Wzgórze Zamkowe (Várhegy) jest najbardziej reprezentacyjnym miejscem w Budzie. Długie płaskowzgórze, obciążone basztami, rezydencjami i ogromnym pałacem, panuje nad Wodnym Miastem leżącym poniżej.

Jego wspaniałość i położenie strategiczne współgrały z sobą od dawna. Węgierscy królowie budowali tutaj swe pałace, ponieważ miejsce to było łatwe do obronienia. Przekonali się o tym Turcy, Habsburgowie i inni okupanci. Budynki, dziedzictwo minionej chwały madziarskiej, prawie w całości są zrekonstruowane z gruzów 1945 roku. Kiedy Wehrmacht i Armia Czerwona walczyły na Wzgórzu, mieszkańcy Budy schronili się pod ziemią.

Kilka dróg prowadzi na Wzgórze Zamkowe, najczęściej rozpoczynają się one w Wodnym Mieście. Najdogodniej jest dojechać do pałacu odnowioną XIX-wieczną kolejką linową, sikló, która biegnie od Clark Ádám tér obok mostu łańcuchowego (codz., 7.30-22.00; zamkn. co drugi pn.; dorośli 80 Ft, dzieci 60 Ft). Można też wyjść z Moszkva tér (na linii nr 2 metra) i przespacerować się do Bramy Wiedeńskiej lub wsiąść do mikrobusu (Várbusz), który zatrzymuje się na Disz tér. Z Batthyány tér (linia nr 2 metra) można iść wzdłuż Fö utca, aż zobaczy się strzeliste dachy. Od tego miejsca w Mieście Wodnym różne kondygnacje stopni (lepcsö) wznoszą się do Baszty Rybackiej i kościoła Macieja, gdzie większość ludzi zaczyna wycieczkę po Wzgórzu Zamkowym. Z Pesztu najłatwiej dojechać autobusem #16 z Erzsébet tér, ale dużo przyjemniej rozpocząć zwiedzanie od Wodnego Miasta i iść dalej z tamtej strony.

Zdjęcia