Wyspa Małgorzaty

Budapeszteńczycy powiadają, że "miłość zaczyna się i kończy na Wyspie Małgorzaty" (Margitsziget), a to dlatego, iż te piękne zielone tereny były ulubionym miejscem zakochanych od XIX w., chociaż przed 1945 r. wysokie opłaty za wstęp na wyspę zniechęcały uboższych. Dzisiaj jest to jeden z najbardziej popularnych obszarów rekreacyjnych w mieście.

Tutejsze ciepłe źródła zasilają odkryte baseny i eleganckie hotele zdrojowe. Dostać się tutaj najłatwiej autobusem #26 (przejeżdża całą wyspę) ze stacji metra Nyugati pu lub Árpád hid w Peszcie. Albo też trzeba przejść spacerem przez połowę Mostu Małgorzaty, gdzie zatrzymują się tramwaje #4 i #6 (z Moszkva tér lub z Wielkich Bulwarów). Zmotoryzowani dojadą tylko od strony północnej przez Árpád hid, gdzie będą musieli zostawić swoje pojazdy na płatnym parkingu.

Na południowej stronie wyspy zwracają uwagę kasyno i pływalnia Alfreda Hajósa, nazwana tak od zwycięzcy w zawodach pływackich na dystansie 100 m i 1200 m podczas olimpiady w 1896 r. Hajós był także architektem - zaprojektował kryty basen. Dalej na północ, z prawej strony przed ogrodem różanym, znajdują się ruiny kościoła Franciszkanów z końca XIII w. Z drugiej strony ulicy kąpielisko Palatinus (otw. codz., V-IX) może przyjąć aż 10 000 osób w siedmiu otwartych basenach cieplicowych z falami morskimi, wyposażonych w zjeżdżalnie do wody, oraz z wydzielonymi dla naturystów tarasami do kąpieli słonecznych.Teatr uliczny (Szabadtéri Szinpad) w lecie wystawia sztuki teatralne i opery, a razem z pobliską Wieżą Wodną stanowi dogodny punkt orientacyjny dla zlokalizowania zrujnowanego kościoła i klasztoru Dominikanek. Legenda głosi, że Bela IV ślubował oddać do zakonu córkę, jeśli Węgrzy powstrzymają atak Mongołów. W naznaczonym czasie, gdy to się stało, zamknął tu 9-1etnią księżniczkę Małgorzatę (Margit). Ona zaś wykorzystała to jak najlepiej, opiekując się trędowatymi. Zyskała poważanie także dzięki innym światobliwym czynom. Po śmierci w 1271 r. została beatyfikowana, a w 1943 r. z opóźnieniem kanonizowana. Sam klasztor popadł w ruinę podczas okupacji tureckiej, gdy wyspę zamieniono w harem.

Na północny wschód od Wieży Wodnej znajduje się kaplica Norbertanów, której romańska wieża pochodzi z XII w., gdyż wtedy założono na wyspie pierwszy klasztor tego zakonu. Znajdujący się w wieży XV-wieczny dzwon jest jednym z najstarszych na Węgrzech. Obok leży fin-de-siecle'owy hotel Ramada Grand i nowoczesny hotel Thermal; obydwa zaadaptowane dla zamożnych niepełnosprawnych. Ciepłe Ľródła w skalnym ogrodzie za tym ostatnim pozwalają na hodowlę ryb tropikalnych i olbrzymich lilii wodnych.