Parlament

Parlament opisywany jako eklektyczny lub neogotycki rozciaga się na długości 268 m. Pomiędzy nabrzeżem a Kossuth tér, dominując nad otoczeniem zębata fasadą, ozdobioną 88 postaciami władców węgierskich.

Symetryczne skrzydła, mieszczące Zgromadzenie Narodowe, dochodzą do gigantycznej kopuły, wysokiej na 96 metrów, która może pomieścić obie izby, gdy spotykają się na uroczystych posiedzeniach. Parlament, żywiołowa potęga w okresie reform, stawał się coraz bardziej leniwy, kiedy budowano jego wspaniałą siedzibę (1884-1902). W okresie faszyzmu opozycyjni członkowie parlamentu nauczyli się bać o własne życie, a póĽniej, gdy w 1948 nastał komunizm, głos polityków parlamentarnych stał się tylko echem Politbiura i Sekretariatu Partii Komunistycznej. Z końcem lat 80. parlament zaczął odbudowywać swój autorytet i teraz funkcjonuje tak, jak powinien.

Gdy nie ma sesji wnętrza Parlamentu można oglądac podczas wycieczki z przewodnikiem organizowanej przez Budapest Tourist i Ibusz - cena (950-1700 Ft) obejmuje wizytę w Muzeum Etnograficznym lub Galerii Narodowej. Tańszym sposobem jest wzięcie udziału w wycieczce organizowanej na miejscu, w Parlamencie (śr.-nd., 10.00 - po angielsku i 11.00 - po niemiecku; w lecie dwa razy dziennie). Bilety (400 Ft) można kupić przy Bramie X; oprowadzanie rozpoczyna się od Bramy XII.

Zdjęcia