Informacje ogólne

Zabytki i atrakcje

Bilety lotnicze Budapeszt

Muzea w Budapeszcie

Budapeszt oferuje ponad 220 muzeów i galerii - począwszy od tych najmniejszych, zajmujących często tylko jedno pomieszczenie, aż po ogromne gmachy, będącymi perłami architektury różnych epok i gromadzące setki tysięcy eksponatów. Część muzeów nie jest w stanie zanudzić jedynie nielicznych, zaś inne urzekają nawet największych muzealnych malkontentów. Jednym słowem, każdy znajdzie coś dla siebie!

Większość placówek czynna jest codziennie (z wyjątkiem poniedziałków) od 10:00 do 18:00.

Niestety od 2008 r. wstęp do większości muzeów państwowych jest płatny. Ceny nie są jednak wygórowane - najczęśćiej od 500 do 2000 HUF za osobę dorosłą. Młodzieży (6-26 lat) i seniorom (62-70 lat) będącymi obywatelami Unii Europejskiej przysługują zniżki (najczęściej 50%). Niepełnosprawni i ich opiekunowie, dzieci w wieku poniżej 6 lat i seniorzy starsi niż 70 lat wchodzą do muzeuów bezpłatnie.

Osoby, które planują odwiedzić większą ilość muzeów i płatnych atrakcji, a do tego mają w planie korzystać z publicznego transportu, mogą sporo zaoszczędzić zaopatrując się w kartę miejską o nazwie Budapest Card. Uprawnia ona do nielimitowanych przejazdów komunikacją miejską oraz zniżek w wysokości od 10% do 50% w wybranych muzeach i restauracjach. Dodatkowo, wstęp do niektórych atrakcji np. ZOO jest z kartą bezpłatny. Ceny kształtują się następująco: 24 godziny - 3900 HUF, 48 godzin - 9900 HUF (wariant 48-godzinny zawiera dodatkowo bezpłatny rejs po Dunaju oraz bezpłatne przjazdy piętrowymi autobusami na trasach widokowych), 72 godziny - 7900 HUF. Kartę można nabyć w hotelach, na lotnisku, w punktach IT, na wybranych stacjach metra (Deák Ferenc tér, Liszt Ferenc tér) lub on-line ze 5% zniżką. Strona internetowa: www.budapest-card.com

Muzeum Terroru

Budynek, w którym od 2002 roku ma swoją siedzibę Muzeum Terroru, był na przestrzeni XX wieku niemym świadkiem okrucieństwa wyrządzanego narodowi węgierskiemu - najpierw przez Nazistów, a po II wojnie światowej przez węgierskich Komunistów. Gmach i jego podziemia stanowiły bowiem siedzibę tajnych służb owych reżimów. Dziś muzeum jest pomnikiem, poświęconym setkom osób, które tutaj przetrzymywano, torturowano i zabijano.
Na 4 kondygnacjach muzeum rozmieszczono ciekawie podane, interaktywne i często bardzo przejmujące ekspozycje, które przedstawiają krwawą historię Węgier i narodu węgierskiego. Trasa zwiedzania rozpoczyna się nietypowo, bo od ostatniego piętra, na którym ukazana jest historia Węgier i Europy przed i w trackie II wojny światowej. Kontynuując zwiedzanie, zgłębiamy się w tematykę m.in. funkcjonowania partii komunistycznej, krwawej interwencji wojsk Układu Warszawskiego w 1956 r., życia codziennego na ówczesnych Węgrzech, masowych zwózek na Sybir, czy prześladowań duchownych. Szczególnie poruszające jest przejście przez podziemny labirynt korytarzy, w którym mieściło się więzienie.
Efektownie wygląda dziedziniec muzeum, w którym na platformie zalanej wodą stoi oryginalny czołg T-55, a na ścianach wiszą tysiące portretów ofiar totalitaryzmu.

Adres 1062 Budapest, Andrássy út 60
Transport Metro: Vörösmarty utca (M1)
Godziny otwarcia Pon. nieczynne, wt. - ndz 10:00 - 18:00
Ceny biletów 2000 HUF normalny; 1000 HUF ulgowy; 1000 HUF wystawy tymczasowe
Strona www www.terrorhaza.hu


Czołg T-55 na dziedzincu Muzeum Terroru

Muzeum Narodowe

Najstarsze i jedno z najbardziej renomowanych węgierskich muzeów ukazuje dzieje narodu węgierskiego i jego twórczości na przestrzeni kilkunastu wieków. Ekspozycja składa się z 5 głównych działów (archeologia, średniowiecze, czasy współczesne, nuizmatyka, malarstwo).
Urzekający Neoklasycystyczny gmach otoczony jest pięknym ogrodem, w którym można odpocząć po “trudach” zwiedzania muzeum.

Adres 1088 Budapest, Múzeum krt. 14-16.
Transport Metro: Kálvin tér (M3)
Godziny otwarcia Pon. nieczynne, wt. - ndz 10:00 - 18:00
Ceny biletów 1100 HUF normalny; 550 HUF ulgowy; wystawy tymczasowe płatne dodatkowo
Strona www www.hnm.hu


Gmach Muzeum Narodowego

Muzeum Holocaustu

Muzeum zajmuje nowoczesną siedzibę przy synagodze Páva. Architektura tego budynku, jego asymetria i chaos symbolizują wynaturzone czasy holocaustu. Główną część obiektu zajmuje wystawa stała pt. Od utraty praw do ludobójstwa, upamiętniająca ofiary holocaustu na Węgrzech. Pamięć owych ofiar ma podtrzymywać także wysoki na 8 metrów mur z wyrytymi nazwiskami okalający cały kompleks.

Adres 1094 Budapest, Páva St 39
Transport Metro: Corvin-negyed (M3) | Tramwaj: 4, 6, 51, 51A
Godziny otwarcia Pon. nieczynne, wt. - ndz 10:00 - 18:00 | Kasa zamykana o godz. 17:00
Ceny biletów 1400 HUF normalny; 700 HUF ulgowy; wstęp wolny 15 III, 20 VIII, 23 X
Strona www old.hdke.hu
Wskazówki Muzeum Holocustu często mylone jest z Muzeum Żydowskim przy Wielkiej Synagodze. Są to dwie niezależne od siebie placówki!


Puszka po zabójczym Cyklonie B w Muzeum Holocaustu

Muzeum Sztuk Pięknych

Muzeum położone na skraju parku miejskiego Városliget, tuż przy Pomniku Bohaterów (Hősök tere). Udostępnia bogatą kolekcję sztuki, począwszy od greckiej i rzymskiej, aż po czasy współczesne. Posiada m.in. największą poza Hiszpanią kolekcję obrazów z tego kraju. Muzeum obfituje również w wiele rzeźb, wśród których najbardziej znany jest Pomnik konny Francesca Sforzy spod dłuta Leonarda da Vinci.

Adres Szépművészeti Múzeum, 1146 Budapest, Dózsa György út 41.
Transport Metro: Hősök tere (M1); autobusy: 20E, 30, 105; trolejbusy: 75, 79
Godziny otwarcia Pon. nieczynne, wt. - ndz 10:00 - 18:00
Ceny biletów 1800 HUF normalny; 1600 HUF normalny z Budapest Card; 800 HUF ulgowy
Strona www www.szepmuveszeti.hu
Wskazówki W bliskim sąsiedztwie Muzeum Sztuk Pięknych znajduje się Műcsarnok - muzeum sztuki nowoczesnej. Warto więc połączyć wizytę w obu tych miejscach, a także w parku na terenie którego znajdują się owe muzea.


Gmach Muzeum Sztuk Pięknych

Muzeum Etnograficzne

W zapierającym dech gmachu przy Kossuth Lajos mieści się jedno z największych na kontynencie muzeów etnograficznych. Placówka gromadzi ponad 200 tys. eksponatów związanych z dziedzictwem kulturowym Węgier, Europy i reszty świata.
Imponująca, neorenesansowa fasada budynku idealnie współgra architektonicznie z położonym tuż obok Parlamentem. Jeszcze większe wrażenie robią muzealne wnętrza, bogato zdobione freskami Károly Lotza.

Adres 1055 Budapest, Kossuth Lajos tér 12.
Transport Metro: Kossuth Lajos tér‎ (M2) | Tramwaje: 2, 4, 6 | Trolejbusy: 70, 78
Godziny otwarcia Pon. nieczynne, wt. - ndz 10:00 - 18:00
Ceny biletów 1400 HUF normalny; 1120 HUF normalny z Budapest Card 1120 HUF; 700 HUF ulgowy; wstęp wolny w czasie świąt narodowych
Strona www www.neprajz.hu


Gmach Muzeum Etnograficznego

Muzeum Ludwiga (muzeum sztuki współczesnej)

Muzeum Ludwiga gromadzi i udostępnia arcydzieła sztuki nowoczesnej i współczesnej. Instutucja koncentruje swoje wysiłki głównie na sztuce autorów środkowej Europy i Węgier (najliczniej prezentowane prace należą do czołowych twórców węgierskich, od lat 60 XX wieku do dzisiaj), jakkolwiek słynna jest również z posiadania kolekcji pop-art twórców amerykańskich, takich jak Andy Warhol, Claes Oldenburg, czy Robert Rauschenberg.

Dziełem sztuki współczesnej jest też niewątpliwie sam budynek muzeum, nazywany Pałacem Sztuki. Został wybudowany w 2005 roku na podstawie projektu grupy architektów Zoboki, Demeter i wspólnicy. Ten wielofunkcyjny obiekt oferuje aż 12 000 m2 powierzchni użytkowej, którą oprócz wystaw zajmuje sala koncertowa Filharmonii Narodowej z widownią mieszczącą 1700 osób oraz scena Narodowego Teatru Tańca z 500 miejscami na widowni.

Adres Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum, Művészetek Palotája, 1095 Budapest, Komor Marcell u. 1.
Transport Tramwaje: 2, 2A, 21, 21A, 1, 24, 4, 6 | Kolej podmiejska HÉV: linia Csepeli HÉV, stacja Lágymányosi híd
Godziny otwarcia Pon. nieczynne, wt. - ndz 10:00 - 18:00
Ceny biletów Muzeum posiada nieco nietypową politykę sprzedaży biletów - wejściówki na każdą wystawę sprzedawane są oddzielnie. W muzeum odbywa się równocześnie 4-5 wystaw, a ceny biletów wahają się od 800 do 1900 HUF za jedną ekspozycję (ulgowy 50% zniżki). Dostęp do wszystkich ekspozycji bez kupowania oddzielnych wejściówek można uzyskać jedynie z kartą roczną (5000 HUF normalny; 3000 HUF ulgowy) lub z biletem rodzinnym (1600 HUF - 1 rodzic i 1 dziecko; 2000 HUF - 1 rodzic i maks. 4 dzieci; 2800 HUF - 2 rodziców i maks. 4 dzieci).
Strona www www.ludwigmuseum.hu

Muzeum Ludwiga w Budapeszcie
Gmach Pałacu Sztuki, w którym mieści się Muzeum Ludwiga i inne instytucje kulturalne