Informacje ogólne
Zabytki i atrakcje
Muzea
Łaźnie
Parlament
Wzgórze zamkowe
Wzgórze Gellérta
Baszta Rybacka
Wyspa Małgorzaty
Kościół Macieja
Mosty
Kuchnia węgierska
Potrawy

Charakterystyczne dla węgierskiej kuchni potrawy są sycące, doprawione do smaku mieloną papryką, cebulą, pomidorami, zieloną papryką. Jest to słynny gulasz węgierski, paprykarz z kurczaka z kluseczkami i gołąbki.
Spośród zup specjalnością węgierską jest zupa rybna i rosół Ujhazy.
Słynne są kluski z twarogiem, strudla nadziewana wiśniami, twarogiem, makiem, ciastko somlońskie czyli Somlói galuska. Zazwyczaj pierwszym daniem jest zupa, a po niej danie główne i deser.
Węgierskie piwa: Dreher, Aranyaszok, Kobanyai, Soproni, Bak.
Najsłynniejszym szampanem węgierskim jest Torley, ale są i inne równie smaczne i znane.
Czy wiecie, że prawdziwy gulasz to zupa? I najsmaczniejsza jest wtedy, gdy gotuje się ją na wolnym powietrzu w kociołku nad ogniskiem. Smak i czerwień papryki jest ważnym składnikiem wielu węgierskich potraw. Kuchnia węgierska zawdzięcza swą popularność bogactwu smaków. Podczas wędrówek po kraju wszędzie warto spróbować miejscowych specjalności, w zależności od regionu różna jest kuchnia. Inna jest na nizinie, na górskich terenach północnych Węgier i znów inna w krainie zadunajskiej. Specjalności kuchni doskonale harmonizują z propozycjami 22 regionów win. Wśród win znajdziemy nie jedno zwane Hungaricum, co oznacza, że istnieje ono jedynie na Węgrzech.
Przykładem, jak duże znaczenie odgrywają w życiu Węgrów dobre posiłki i wina, są niewątpliwie związane z nimi imprezy. Odbywają się konkursy gotowania zupy rybnej, konkursy robienia kiełbas, festiwale cebuli i papryki, dni jabłek, arbuzów, festiwal czereśni, nie omijając oczywiście wesołych uroczystości winobrania oraz festiwali wina i szampana.
Wina

Węgry kojarzą się zawsze z Tokajem, jednym z tych prawdziwie legendarnych win świata, o którym łacińska maksyma mówi: "Vinum regnum, rex vinorum" (wino królów, król win). Tymczasem Węgry szczycą się całą masą innych znakomitych win. Kraj ten posiada przecież największy areał winnic w Europie Wschodniej. Na 120 000 ha uprawia się tu winorośl, dającą rocznie 5 mln hektolitrów win, z czego 60% białych rislingów o potężnym bukiecie. Naturalnemu ukształtowaniu kraju odpowiadają cztery duże regiony winiarskie.
Tokaji (zwany również Tokay) białe wino z Węgier, produkowane jest w regionie Tokai-Hegyalja na północnym wschodzie kraju, w 28 miejscowościach, włączając w to sam Tokaj, z odmian Furmint i Harslevelu. Kiedy mniej niż połowa danej winnicy jest opanowana przez botrytis, wszystkie grona są zbierane razem i używane do wytwarzania Szamorodni, które może być wytrawne lub słodkie w zależności od zawartości cukru w gronach. Najsłynniejszym gatunkiem jest Tokaji Aszu.W okresie zbioru zaatakowane przez botrytis (zwane Aszu) są trzymane oddzielnie, podczas gdy reszta jest poddana wspólnej fermentacji, dającej wino przechowywane w 136 - litrowych beczkach. Grona Aszu są zgniatane na miazgę, którą zalewa się winem podstawowym. Gatunek wina zależy od ilości cebrzyków winogron Aszu (cebrzyk - puttonyos - putton) użytych na jedną beczkę wina podstawowego: przeciętnie tokaj Aszu jest oznaczony jako 3,4 lub 5 - puttonowy. Dzień lub dwa po zmieszaniu wina podstawowego i gron Aszu, mieszanka jest prasowana i leżakuje w beczce przez okres od czterech do sześciu lat. W piwnicach jest poddawana działaniu grzyba podobnego do flor w Sherry. Uzyskany trunek ma barwę blado - do ciemnobursztynowej, pozostawia na podniebieniu aromat rodzynek i jabłek. Tokaji Aszu Eszenica jest to Aszu o więcej niż sześciu puttonach. Tokaji Eszenica jest niezwykle rzadkim winem produkowanym z soku winogron Aszu; fermentuje latami, osiągając często zaledwie parę procent alkoholu. Tradycyjnie podawano go jedynie królom i cesarzom na łożu śmierci; przy tej okazji wymagano odeń cudownej skuteczności. Tokaj sprzedaje się w pękatych butelkach o pojemności 50 cl.