Komunikacja

Budapeszt posiada sprawny i wydajny system miejskiego transportu, który dociera niemal w każde miejsce, którym mogą być zainteresowani turyści.

Jakkolwiek większość dworców, przystanków i stacji metra wystrojem i organizacją przestrzeni przywodzi na myśl minioną epokę. Takie skojarzenia potęguje też używana flota – na ulicach dominują autobusy i trolejbusy marki Ikarus (flagowy produkt węgierskiego przemysłu samochodowego), a pod ziemią wagony wprost ze Związku Radzieckiego.

Ceny biletów (2012 r.)

1 przejazd320 HUF
1 przejazd (u kierowcy)400 HUF
10 przejazdów (w formie książeczki)2 800 HUF
1 przejazd z możliwością przesiadki490 HUF
Bilet 24-godzinny1 550 HUF
Bilet 72-godzinny3 850 HUF
Bilet 7-dniowy4 600 HUF
Bilet 14-dniowy6 500 HUF
Kara za brak ważnego biletu8 000 HUF

Bilety można zakupić w kioskach, automatach, u kierowców, a w przypadku autobusów nocnych – u konduktorów w każdym pojezdzie.

Więcej informacji można znaleźć na stronie BKV, oficjalnego przewoźnika w Budapeszcie.

Metro


Duża część taboru wciąż pamięta czasy komunizmu


Schody ruchome

Najwygodniejszym i najszybszym środkiem transportu w Budapeszcie jest metro. W skład całego systemu wchodzi 40 stacji na 3 liniach, krzyżujących się na stacji Deák tér w centrum. Większość, bo 37 stacji znajduje się po stronie Pestu. Buda obsługiwana jest zaledwie przez 3 stacje linii czerwonej (M2).

Początki metra w Budapeszcie sięgają 1896 r., kiedy to do użytku oddano linię M1 (wpisaną obecnie na listę światowego dziedzictwa UNESCO). Tym samym stolica Węgier może pochawlić się 4. najstarszym systemem kolei podziemnej na świecie (po Londynie, Atenach i Liverpoolu).

W 2014 r. ma zakończyć się budowa linii M4, łączącej dzielnicę Újbuda z dworcem kolejowym Keleti. Prace budowlane i projektowe ciągną się już od ponad 30 lat!

Metro kursuje codziennie w godzinach od 4:30 do 23:30.

W metrze obowiązuje struktura opłat za bilety identyczna, jak w pozostałych środkach komunikacji miejskiej.

Bilety należy kasować w kasownikach umieszczonych przed wejściem na schody ruchome (linie M2, M3) lub na peronach stacji (linia M1). Częstym widokiem są kontrolerzy sprawdzający bilety przy kasownikach lub w dowolnym miejscu pod ziemią.


Budapeszt - mapa metra

Tramwaje

Braki w sieci metra uzupełniane są przez 25 linii tramwajowych, które co prawda, przegrywają z kolejką podziemną jeśli idzie o prędkość, ale w zamian zapewniają możliwość zwiedzania miasta z perspektywy ulicy. Na taką formę podziwiania uroków Budapesztu na pewno warto wybrać się kiedy pogoda nie pozwala na dłuższe spacery, albo po prostu kiedy jesteśmy już zmęczeni.

Najciekawsze linie to 2 i 19, kursujące wzdłuż Dunaju, odpowiednio po stronie Pesztu i Budy. Polecamy też przejażdżkę liniami 4 lub 6, wiodącymi ciekawą trasą przez most Małgorzaty z Budy do Pesztu.

Autobusy i trolejbusy

Wybierając się w nieco dalsze zakątki Budapesztu, można skorzystać z autobusów lub trolejbusów, których sieć jest również rozbudowana.

Linie ważne dla turystów to: 200E (łączy lotnisko ze stacją metra Köbánya), 7, 7E, 173 i 173E (łączą dworzec Keleti z centrum) oraz autobusy nocne, które po 23:30 zastępują metro i tramwaje.

Taksówki

Przjazd taksówką w obrębie centrum kosztuje zwykle od 1500 do 4000 HUF. Podróż z lotniska to wydatek rzędu 5000 HUF.

Należy uważać na taksówkarzy nagabujących turystów w terminalach i na dworcach kolejowych i korzystać jedynie z usług kierowców zreszonych w dużych korporacjach (np. TaxiCab, Budataxi, City Taxi, Taxi 2000, Főtaxi).

Często taksówkarze mówią jedynie po węgiersku.

Statki wycieczkowe

Po Dunaju pływa wiele statków wycieczkowych, m.in. na regularnych rejsach z Kopaszi-gát (południowa Buda) i Haller utca (południowy Peszt) do Rómaifürdő (północna Buda) i Árpád út (północny Peszt). Statki po drodze zatrzymują się w około 8 przystaniach.

Rejsy odbywają się w sezonie w godzinach od 6:00 do 20:00. Koszt biletu to 400 HUF.