Jak dotrzeć

W ostatnich latach dostępność komunikacyjna Budapesztu z Polski bardzo się poprawiła. Samolotem, pociągiem, autobusem, samochodem, na rowerze? Wszystko zależy od naszego budżetu, stopnia wygód jakich potrzebujemy oraz możliwości czasowych.

Generalnie: najszybciej – samolotem, najtaniej – autobusem lub samolotem (w promocji), najwygodniej – pociągiem, samolotem lub własnym autem.

Samolotem


Lotnisko Budapest Ferihegy i samolot nieistniejącej już węgierskiej linii Malev

Bezpośrednie loty do stolicy Węgier oferuje LOT, Wizzair oraz Ryanair. Wymienieni przewoźnicy obsługują lotniska Warszawa-Okęcie, Warszawa-Modlin oraz Kraków. Zaczynając podróż na którymś z pozostałych regionalnych lotnisk, przyjdzie nam lecieć z przesiadką.

Rozpiętość cenowa biletów jest duża. W liniach niskokosztowych (Ryanair, Wizzair), w zależności od miesiąca podróży oraz wyprzedzenia z jakim dokonywaliśmy rezerwacji, za bilet w obie strony zapłacimy od 100 do 500 zł. Jednak, za sprawą bardzo „krwawej” walki cenowej pomiędzy tymi dwoma liniami, dosyć często zdarzają się promocje, dzięki którym za bilety zapłacimy od kilku do kilkudziesięciu złotych!

W ofercie linii tradycyjnych (do niedawna dwóch bratanków: polskiego LOTu i węgierskiego Maleva, który zbankrutował na początku 2012 r.) cena blietu w obie strony kształtuje się od 400 do 2000 zł. Lecąc z lotniska regionalnego, za przesiadkę w Warszawie trzeba dopłacić ok. 100 zł.

Głównym (i jedynym) portem lotniczym Budapesztu jest lotnisko im. Franciszka Liszta w dzielnicy Ferihegy, oddalone o około 15 km na południowy wschód od centrum miasta. Dwa terminale portu obsługują ok. 9 mln pasażerów rocznie. Po upadku linii lotniczych Malev pozycja lotniska znacznie się osłabiła, bowiem nie stanowi ono już hubu przesiadkowego.

Dojazd z lotniska:

Aby dojechać z lotniska do centrum Budapesztu, należy skorzystać z kombinacji: autobus + metro, bądź autobus + pociąg. Linia autobusowa 200E łączy terminal z najbliższą stacją metra Kőbánya-Kispest (linia metra M3) oraz przystankiem kolejowym Ferihegy, skąd możemy kontynuować podróż do centrum.

W nocy (23.00 – 4.00), kiedy metro nie kursuje, spod terminala w kierunku miasta odjeżdżają nocne autobusy linii nr 900. Przystankiem końcowym tej linii jest Dél-pesti autóbuszgarázs, skąd do ścisłego centrum kurusją nocne 950 i 950A.

Jednorazowy przejazd kosztuje 320 HUF. Bilety można zakupić na lotniskowej poczcie, w kiosku, w automacie na przystanku lub u kierowcy (400 HUF). Na wyżej wymienionych trasach akceptowane są również bilety okresowe: 24-godzinne, 72-godzinne, tygodniowe i miesięczne.

Przejazd do centrum minibusem to koszt około 3000 HUF. Przejazd taksówką – 6000 HUF i więcej.

Pociągiem


Pociąg na peronie dworca Budapeszt-Keleti

Bezpośrednie pociągi do Budapesztu obsługiwane przez PKP Intercity kursują z Warszawy, Krakowa i Katowic. Koszt biletu w jedną stronę zaczyna się od 29 EUR (promocyjna cena, jeśli kupujemy bilet ze znacznym wyprzedzeniem) do nawet 95 EUR w przypadku zakupu biletu na kilka godzin przed podróżą. W każdym pociągu dostępne są zarówno miejsca siedzące, jak i kuszetki (konieczna dopłata). Wszystkie połączenia z Polską obsługiwane są z dworca Budapest Keleti, który jest połączony z resztą miasta linią metra M3.

Rozkład pociągów do Budapesztu:

EuroCity Varsovia: Warszawa 10:25 – Katowice 13:17 – Budapeszt 20:35.
Pośpieszny D402/D407: Warszawa 20:56 – Kraków 22:09 - Katowice 0:02 – Budapeszt 8:35.

Rozkład pociągów z Budapesztu:

EuroNight: Budapeszt 20:05 – Katowice 4:11 - Kraków 6:41 – Warszawa 7:05.
EuroCity Varsovia: Budapeszt 7:25 – Katowice 14:36 – Warszawa 17:30.

Dane pochodzą ze strony rozklad-pkp.pl, aktualne na sezon 2012/2013.

Autobusem

Orangeways z Krakowa

Z Krakowa raz dziennie odjeżdząją autokary węgierskiej firmy Orangeways. Koszt biletu w jedną stronę kształtuje się od 60 do 100 złotych, w zależności od wyprzedzenia z jakim bilet był zakupiony. Dodatkowa opłata za bagaż nadawany do luku wynosi 5zł. Autokary kurusują w poniedziałki, środy, piątki i niedziele w następujących godzinach: Kraków 14:30 - Budapeszt 21:45 Budapeszt 6:00 - Kraków 13:15

W Budapeszcie autokary zatrzymują się na dworcu Népliget (przy linii metra M3), zaś w Krakowie na górnym peronie Regionalnego Dwroca Autobusowego.

Strona internetowa: www.orangeways.com

Eurolines (Volanbusz) z Krakowa

Połączenie Kraków – Budapeszt mają w swojej ofercie również linie autobusowe Eurolines. Wyjazdy i przyjazy realizowane są w środy i soboty. Koszt biletu to około 90 zł w jedną stronę.

Kraków 15:00 – Budapeszt 22:00 Budapeszt 6:30 – Kraków 13:30

Strona internetowa: www.eurolines.pl, www.volanbusz.hu

Samochodem

Dla osób mieszkających w Polsce południowej korzystną opcją dostania się do Budapesztu może być własny samochód. Odległość z miast takich jak Katowice, Kraków, Wrocław to ok. 500 – 600 kilometrów. Czas podróży to, w zależności od tego czy wybierzemy wariant „autostradowy” czy drogi niższego rzędu wyniesie od 5 do 8 godzin.

Należy pamiętać o zakupie winiet na terenie Słowacji i/lub Czech oraz w samej Republice Węgierskiej. Nie posiadając winiety, na terenie Węgier grozi nam kara w wysokości 70 tys. forintów. Winiety dostępne są na większości stacji benzynowych.